Hialuronidaza - cena, efekty, działanie.

Hialuronidaza
Spis Treści:
  1. Hialuronidaza- co to jest? Cena, efekty, działanie.
  2. Co to jest hialuronidaza?
  3. Działanie hialuronidazy
  4. Hialuronidaza- jak podawać?
  5. Czy hialuronidaza jest bezpieczna?
  6. Hialuronidaza usta/ pod oczy
  7. Efekty podania hialuronidazy
  8. Hialuronidaza- skutki uboczne oraz powikłania
  9. Przeciwwskazania do zabiegu hialuronidazy
  10. Hialuronidaza gdzie kupic
  11. Ile kosztuje rozpuszczenie kwasu hialuronowego?
Hialuronidaza- co to jest? Cena, efekty, działanie.

 

To coraz częściej pojawiające się w gabinetach lekarskich sformułowanie. Z czego to wynika? Dlaczego hialuronidaza pojawiła się w medycynie estetycznej? Czym spowodowane jest nagłe zainteresowanie tym zabiegiem? Czy możemy mu zapobiec?

 

Co to jest hialuronidaza?

To enzym stosowany dotychczas w okulistyce oraz diagnostyce urologicznej. Jednakże dzięki jego zastosowaniom, pojawia się także w medycynie estetycznej. Dzięki zdolnościom depolimeryzacji  (rozkładu cząsteczek) rozpuszcza usieciowany kwas hialuronowy. Dzięki temu może zarówno skorygować pod względem estetycznym niepoprawnie przeprowadzone zabiegi,  jak i w skrajnych przypadkach uratować zdrowie i/lub życie.

 

Działanie hialuronidazy

Zabieg z zastosowaniem hialuronidazy ma na celu rozpuszczenie usieciowanego kwasu hialuronowego. Wskazania możemy podzielić na dwie kategorię. Do pierwszej należą poprawki estetyczne ( tak zwane wskazania względne), które obejmują wszelakie grudki, problem z przemieszczaniem się kwasu hialuronowego, niezadowalający efekt, czy zbyt płytko podany preparat. Drugie natomiast, to składowa całego leczenia, które zalicza się do działań bezwzględnych. Mowa tutaj o poważnych powikłaniach, m.in. zagrażającej martwicy, silnej reakcji alergicznej, zmian ropnych, powstania biofilmu, bądź ziarniaków.

 

Hialuronidaza- jak podawać?

W przypadku poprawek estetycznych, lekarz wykonuje próbę uczuleniową (niestety w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu nie ma na to czasu). Polega ona na podaniu enzymu w okolicę przedramienia oraz obserwacji, czy nie dochodzi do żadnych negatywnych reakcji ze strony organizmu. Po około 20-30minutach można podjąć decyzję o dalszych działaniach. Jeśli nie wystąpił żaden niepokojący objaw, lekarz może przystąpić do podania enzymu w miejscu docelowym. Rozpoczyna od odkażenia skóry, po czym za pomocą cienkiej igły wprowadza hialuronidazę, w celu rozpuszczenia usieciowanego kwasu hialuronowego.

Warto zauważyć, że podanie hialuronidazy rozwiąże każde powikłanie (z wyjątkiem martwicy oraz ślepoty), po iniekcji kwasu hialuronowego.

 

Czy hialuronidaza jest bezpieczna?

Tak, pod warunkiem wykonania ją przez lekarza- specjalistę, z zachowaniem odpowiednich zasad higieny i bezpieczeństwa. Jednakże należy pamiętać o tym, że jak każda inna ingerencja w organizm- i ta może nie być dla niego obojętna. Najgorszą możliwą reakcją jest reakcja alergiczna. Aczkolwiek w sytuacji zdecydowania się na zabieg hialuronidazy u lekarza, należy pamiętać, że ma on natychmiastowy dostęp do leków przeciwwstrząsowych.

 

Hialuronidaza usta/ pod oczy

Do najczęstszych sytuacji podania hialuronidazy, można zaliczyć te, w których doszło do nieprawidłowego podania usieciowanego kwasu hialuronowego w usta oraz w okolice oczu. W pierwszym przypadku najczęściej pojawiają się niepożądane grudki, asymetria oraz stany zapalne. Jeśli chodzi o okolice oczu- najczęstszym problemem jest pojawienie się efektu Tyndalla, czyli obrzęku pod oczami, powstałego przez zbyt powierzchowne umieszczenie preparatu. W obu przypadkach możliwe jest leczenie hialuronidazą. Rozpuszczenie kwasu hialuronowego z ust w zależności od stopnia problemu oraz możliwego uzyskania efektu, rozkłada się na kilka iniekcji co około 10-14dni. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o nieprawidłowości w okolicach oczu. Należy pamiętać, że w przypadku leczenia zawsze warto zaufać lekarzowi oraz dostosować się do jego rad.

Efekty podania hialuronidazy

Efekty pojawia się od razu, natomiast ich widoczność może być opóźniona przez naturalną obronę organizmu, jaką jest obrzęk. Prawidłowością jest jego zejście do kilku godzin po zabiegu. Absolutną koniecznością jest konsultacja po około 2 tygodniach, w celu oceny oraz ewentualnej poprawy osiągniętego efektu.

 

Hialuronidaza- skutki uboczne oraz powikłania

Do najczęstszych należą delikatnie obrzęki oraz krwiaki. Są one jednak w granicach normy i nie powinniśmy się nimi martwić. Powinny nas jednak zaniepokoić takie objawy, jak:

- bolesność w miejscu wkłucia,

- reakcja zapalna skóry,

- pokrzywka,

- świąd,

- niedociśnienie,

- rumień.

- nudności,

- zawroty głowy.

Do najniebezpieczniejszych powikłań należy silna reakcja alergiczna, która może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Dlatego tak ważne jest wykonanie zabiegu przez wyszkolonych lekarzy, którzy będą w stanie pomóc w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.

 

Przeciwwskazania do zabiegu  hialuronidazy

Przeciwwskazania do leczenia enzymem hialuronidazy są porównywalne do tych, w przypadku podania kwasu hialuronowego. A są to:

- nietolerancje enzymu,

- niektóre choroby przewlekłe,

- zaburzenia psychiczne,

- ciąża oraz okres karmienia piersią,

- aktywne infekcje,

- nowotwór.

 

Hialuronidaza gdzie kupic

Enzym można kupić za pośrednictwem stron internetowych, a jego cena waha się w granicach kilkuset złotych.

 

 Ile kosztuje rozpuszczenie kwasu hialuronowego?

Zachęcamy do korzystania z zabiegu z udziałem hialuronidazy u sprawdzonych specjalistów. Najlepiej wybrać się do doświadczonego lekarza. Na cały proces składa się konsultacja, właściwe podanie enzymu, wizyta kontrolna oraz ewentualna wizyta z wypisaniem recept. Ceny wahają się w granicach 1000-2000zł.

Zobacz również