Henna brwi- co to jest, z czego jest robiona, która najlepsza?
Twoje brwi potrzebują zmiany? Są niewidoczne, chaotyczne, oraz mało wyraziste? A może masz dość codziennego przeznaczania czasu na makijaż? Jeśli tak, to polecamy skorzystać z henny brwi. Sprawdź, czy jest to zabieg dla Ciebie.
Henna do brwi
To produkt wykorzystywane do barwienia skóry oraz włosów. Przybył do nas w głównej mierze z Indii, gdzie wykorzystywany jest do dekorowania kobiecych dłoni. Zwyczaj mehendi ma przynosić przyszłym pannom młodym szczęście oraz dobrobyt. Tradycja henny sięga jednak aż Starożytnego Egiptu, gdzie malowano henną miedzy innymi mumie.
Producenci, kosmetolodzy oraz sklepy prześcigają się w coraz to nowszych metodach wykorzystywania henny. To samo tyczy się ich składów oraz konsystencji. W głównej mierze używa się henny w postaci żelowej, proszkowej oraz pudrowej. Niestety często z dodatkiem składników, wychodzących poza naturę.
Więcej o naturalnych składnikach henny: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/17/naturalna-henna-do-brwi#skad-henny-do-brwi
W ostatnich latach zawładnął jednak rynkiem zabieg, a raczej rytuał, nazywany marokańską henną do brwi. To najczęściej połączenie regulacji, koloryzacji oraz pielęgnacji brwi i okolic. Używa się do niego jedynie naturalnych produktów.
Więcej o marokańskiej hennie do brwi: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/17/naturalna-henna-do-brwi#marokanska-henna-brwi
Znamy już metody oraz składniki henny. Teraz czas na zaznajomienie się z formułami występującymi na rynku.
Rodzaje henny do brwi
Najczęściej wykorzystuje się trzy typy henny: żelowa, proszkowa oraz nowość ostatnich lat- pudrowa.
Ostatnia- najbardziej innowacyjna z wymienionych, to metoda z użyciem naturalnej henny. Jest zaraz po wcześniej wymienionej marokańskiej najbardziej zbliżoną do natury. Dlaczego zaraz po? Jeśli chodzi o skład samego produktu do barwienia, to jest on podobny- zawiera wyciąg z liści lawsonii, indygo a także minerały i przeciwutleniacze. Jednakże kosmetyki wykorzystywane wokół zabiegu właściwego (płyn do demakijażu, krem regenerujący itp.) nie są tak naturalne i ziołowe, jak w przypadku zabiegu z użyciem henny marokańskiej. Niemniej jednak henna pudrowa uznawana jest za trwalszą oraz posiadającą mocniejsze właściwości regenerujące, od klasycznej henny w proszku, czy w żelu.
Hennę pudrową bardzo często wykonuje się w połączeniu z zabiegiem laminacji brwi. Więcej o nim w artykule: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/8/laminacja-i-farbowanie-brwi
Henna w proszku to produkt będący pomiędzy henną pudrową, która uznawana jest za najtrwalszą, a żelową- najłagodniejszą. Posiada właściwości barwiące skórę oraz brwi. Z powodzeniem przykryje naturalnie odbarwione oraz siwe włoski. Powinna być używana z umiarem- potrafi w krótkim czasie szybko „złapać” miejsce nałożenia.
Henna żelowa jest najłagodniejsza z wymienionych. Farbuje jedynie włoski, i to w bardzo naturalny sposób. Nie poradzi sobie z siwizną, czy skrajnymi koloryzacjami. Proces farbowania jest dłuższy od poprzedniczek.
Każda z wymienionych typów henny jest gotowa do użycia dopiero po połączeniu z oksydantem w odpowiednim stężeniu. W domowym zaciszu można użyć zwykłej, 3% wody utlenionej. Bardzo często styliści decydują się na połączenie henny żelowej wraz z proszkową. Mieszają także kolory- przy naturalnym blondzie- blond z grafitem itp. Za główny ton zawsze powinna odpowiadać henna proszkowa, a żelowa być tylko dodatkiem/ refleksem.
Henna brwi w domu
Producenci zapewnili także możliwość wykonania koloryzacji w domowym zaciszu W tym celu powstała henna kremowa, będąca jednoskładnikowym produktem do barwienia włosków. Najczęściej występuję w formie wyciskanej pasty, która bezpośrednio po wydobyciu nadaje się do nałożenia na włoski. W zależności od producenta- trzyma się ją od 5 do 15minut. Należy jednak uważać, w większości składa się ona z nienaturalnych składników, przez co w ciemnych wariantach może wystąpić bardzo intensywny efekt.
Tak jak w przypadku każdej henny, tak i w tej należy wykonać próbę uczuleniową.
Henna brwi u kosmetyczki – krok po kroku
Jeśli zdecydujemy się na hennę brwi, warto udać się do specjalisty. Oko fachowca najlepiej doradzi nam zarówno kształt jak i kolor, tak aby efekt końcowy idealnie podkreślał nasze piękno.
Po wcześniej wykonanej próbie uczuleniowej oraz wspólnej decyzji odnośnie wyniku stylizacji, kosmetyczka może rozpocząć zabieg. W tym celu wykonuję demakijaż oraz precyzyjnie odkaża skórę, tak aby była gotowa na przyjęcie pigmentu. Rozrabia z aktywatorem odpowiednio dobraną hennę i nakłada ją na brwi za pomocą specjalnego pędzla do henny (niektórzy fachowcy wykonują wcześniej zarys kształtu na skórze). Po odpowiednim czasie zmywa hennę za pomocą wacików nasączonych ciepłą wodą. Jeśli zabieg połączony jest z regulacją brwi, to w tym momencie jest ona wykonana. Jeśli nie- łuk brwiowy zostaje odkażony i kosmetyczka kończy zabieg.
Więcej o regulacji i hennie brwi: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/15/regulacja-i-henna-brwi-czy-warto
Ile kosztuje henna brwi u kosmetyczki?
Henna brwi wykonana u kosmetyczki to koszt około 15 -30 złotych. Jeśli zabieg połączony jest z regulacją, cena może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych (szczególnie w przypadku metody nitkowania).
Więcej o metodzie nitkowania: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/5/nitkowanie-co-to-jest
Henna brwi jak często?
To sprawa bardzo indywidualna. Częstotliwość jest bezpośrednio zależna od naturalnych włosków, oczekiwanego efektu, intensywności farbowania, wykorzystanych produktów itd.
Zakłada się, że:
- henna pudrowa utrzymuje się do 6 tygodni na włoskach oraz do 4 tygodni na skórze,
- henna proszkowa utrzymuje się do 4 tygodni na włoskach oraz do 2 na skórze,
- henna żelowa utrzymuje się do 2 tygodni na włoskach.
Efekt ten zależny jest także od pielęgnacji brwi bezpośrednio przed, jak i po wykonaniu koloryzacji. Przed wykonaniem henny nie używaj tłustych kremów, ani olejów. Możesz za to wykonać bardzo delikatny peeling łuku brwiowego. Jeśli na co dzień masz w zwyczaju używać wzmacniającej oliwki-mamy dobrą wiadomość. Zdrowe oraz odżywione włosy przyjmują pigment na dłużej. Brwi po hennie także wymagają specjalnego traktowania. Jeśli chcesz aby efekt koloryzacji utrzymał się na dłużej- nie przecieraj ich kosmetykami na bazie alkoholi, nie wykonuj peelingów oraz powstrzymaj się od zbędnego malowania ( a co za tym idzie demakijażu). Odżywiaj i wzmacniaj dedykowanymi do tego produktami. Jeśli wraz z henną zdecydowałeś się na regulację- delikatnie regeneruj poddaną zabiegowi skórę.
Dlaczego henna nie farbuje brwi?
Utrudnione farbowanie włosków mają osoby z tłustą skórą, ponieważ wydzielane przez nią sebum uniemożliwia poprawną reakcję. W takim przypadku warto wykonać peeling przed zabiegiem. Jeśli to nie pomaga, bądź problem nie dotyczy tłustej skóry- pamiętajmy o prawidłowym oczyszczeniu miejsca zabiegowego. Należy wykonać bardzo dokładny demakijaż, odkazić miejsce zabiegowe oraz je wysuszyć. Dopiero tak przygotowana skóra oraz włosy są gotowe na przyjęcie pigmentu.
Uczulenie na hennę
Niestety możliwe jest uczulenie na hennę, zarówno tę w 100% naturalną, jak i te z domieszką chemicznych składników. W każdym przypadku należy wykonać próbę uczuleniową. W tym celu zaleca się nałożenie henny na okolicę przedramienia oraz pozostawienie jej na 10minut. Po tym czasie produkt należy zmyć. Niestety, nie każda reakcja alergiczna pojawia się od razu. Dlatego należy obserwować poddane zabiegowi miejsce przez następne 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie wystąpi żadna niepokojąca reakcja, można uznać brak uczulenia.
Uczulenie na hennę – jak leczyć?
Czasem możemy zdecydować się na koloryzację bez wcześniejszej próby uczuleniowej. Niestety, ryzykujemy wystąpieniem uczulenia. Pojawia się ono niezwykle rzadko, jednakże nie jest całkowicie wykluczone. Może pojawić się swędzenie, pieczenie oraz obrzęki. Co w takiej sytuacji? Należy smarować miejsce uczulenia maścią z hydrokortyzonem, którą kupimy w aptece bez recepty. Jeśli jednak zmiany uczuleniowe nie zaczną się zmniejszać lub co gorsza- powiększą się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Jak zmyć hennę
Może zdarzyć się tak, że efekt henny nie będzie dla nas zadowalający. Jak więc zmyć coś, co z reguły ma się utrzymywać kilka tygodni? Najważniejszy jest czas- jeśli stylizację wykonujemy u kosmetyczki, nie bójmy się powiedzieć, że nie takiego efektu się spodziewaliśmy. Bezpośrednio po zabiegu będzie ona jeszcze w stanie zminimalizować działanie henny. Jeśli negatywną stronę koloryzacji dojrzymy dopiero w domu, spróbujmy zmyć hennę za pomocą płynu do demakijażu. Powinien rozjaśnić efekt przynajmniej o kilka tonów.
Jeśli wykonujemy hennę sami, po pierwsze nie wpadajmy w panikę. Domowa henna również jest możliwa do zmycia. Od razu po dostrzeżeniu nieprawidłowości, umyjmy łuk brwiowy ciepłą wodą z mydłem. Jest to zdecydowanie najprostszy oraz najdelikatniejszy sposób. Kolejnym łatwo dostępnym produktem jest pianka do golenia. Ten zaskakujący produkt przyniesie efekt podobny do płynu do demakijażu- rozjaśni o kilka tonów niechcianą koloryzację. Problem pojawia się w przypadku zabarwienia skóry, na który wyżej wymienione sposoby mogą nie wystarczyć. Wtedy należy sięgnąć po spirytus kosmetyczny. Wystarczy nalać kilka kropel na wacik kosmetyczny, a następnie przyłożyć go do skóry. Po kilku minutach powinniśmy otrzymać rozjaśnioną skórę.
Przeciwwskazania do henny brwi
- choroby skóry, w tym bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze,
- otwarte rany, zadrapania, wysypki,
- alergia na którykolwiek ze składników.
Czy henna w ciąży jest bezpieczna?
W ciąży rośnie nietolerancja na składniki kosmetyczne. Dlatego, jeśli kobieta używała henny przed zajściem w ciąże, mimo wszystko powinna wykonać próbę uczuleniową. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, nie ma innych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Zaleca się jednak używanie w 100% naturalnej henny.