Makijaż permanentny – co to jest, ile kosztuje, wskazania, przeciwwskazania, czy warto

makijaż permanentny
Spis Treści:
  1. Makijaż permanentny – co to jest, ile kosztuje, wskazania, przeciwwskazania, czy warto
  2. Makijaż permanentny – co to ?
  3. Na czym polega makijaż permanentny ?
  4. Makijaż permanentny – krok po kroku
  5. Zalecenia po makijażu permanentnym
  6. Jak dbać o makijaż permanentny ?
  7. Czy makijaż permanentny schodzi całkowicie ?
  8. Makijaż permanentny - dla kogo ?
  9. Dlaczego makijaż permanentny się nie przyjął ?
  10. Makijaż permanentny - przeciwwskazania
  11. Makijaż permanentny – próba uczuleniowa
  12. Objawy uczulenia na makijaż permanentny
  13. Usuwanie makijażu permanentnego
  14. Makijaż permanentny cena
Makijaż permanentny – co to jest, ile kosztuje, wskazania, przeciwwskazania, czy warto

Każda z nas marzy o porannej oszczędności czasu, wynikającej z braku potrzeby wykonywania makijażu. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na makijaż permanentny. Czym jest ? Dla kogo może nie być odpowiedni ? Czy może się nie udać?

Makijaż permanentny – co to ?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to trwały makijaż, wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowaną linergistkę. Permanentny makijaż najczęściej podkreśla piękno ust, brwi oraz powiek. Dzięki niemu nie tylko zapomnimy o codziennych poprawkach, ale także naturalnie skorygujemy kształt brwi lub wypełnimy kontur ust, ale także optycznie zagęścimy rzęsy.

Na czym polega makijaż permanentny ?

Polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych barwników, imitujących makijaż. Mimo, iż zabieg nazywany jest permanentnym oraz określany mianem stałego, jego efekt utrzymuje się około 3 lata. Wynika to z głębokości podania preparatu. Jest on osadzony płycej, niż w przypadku klasycznych tatuaży. Kolor, kształt oraz stopień naturalności oceniany jest zgodnie z życzeniem klienta.

Makijaż permanentny – krok po kroku

Wizyty u linergistki w celu wykonania makijażu permanentnego, można podzielić na trzy etapy: konsultacja, zabieg właściwy, korekta.

Konsultacja polega na dokładnie przeprowadzonym wywiadzie, wykluczeniu przeciwwskazań oraz ustaleniu efektu końcowego. Na tej wizycie ( o ile nie była wykonywana wcześniej) przeprowadza się próbę uczuleniową. Jej pozytywny wynik można uznać po 48 godzinach bez niepożądanych objawów.

Zabieg właściwy to rozrysowanie brwi/ ust/ kresek w celu zwizualizowania końcowego efektu. Po aprobacie klientki, linergistka wykonuje znieczulenie miejscowe oraz przygotowuje sprzęt, jednorazową igłę, a także odpowiedni barwnik. Wprowadzenie pigmentu zajmuje około 1-2h. Jest to zależne od wybranej partii ciała, trudności makijażu oraz doświadczenia osoby wykonującej makijaż.  

Korekta to nic innego, jak udoskonalenie wykonanego makijażu. W większości przypadków jest niezbędna do uzyskania ustalonego wcześniej efektu. Po jakim czasie korekta makijażu permanentnego ? Najczęściej wykonuje się ją po około miesiącu, czyli po czasie całkowitego zagojenia pierwszej pigmentacji.

Zalecenia po makijażu permanentnym

Do doby po wykonaniu makijażu, zabrania się spożywania alkoholu, kofeiny oraz leków przeciwbólowych (głównie aspiryny).

Do dwóch tygodni po zabiegu zabrania się:

- opalania, także w solarium,

- korzystania z basenu i sauny,

- kremowania, malowania miejsca poddanego zabiegowi,

- tarcia, dotykania, szorowania skóry,

- mycia kosmetykami zawierającymi składniki aktywne,

- peelingowania.

Można miejsce zabiegowe delikatnie przemywać letnią wodą lub środkiem odkażającym, typu octanisept, okładać zimnymi kompresami

Jak dbać o makijaż permanentny ?

Należy po całkowitym zagojeniu się skóry nawilżać oraz regenerować miejsce zabiegowe. Dodatkowo, zaleca się nakładanie filtru UV ( w przypadku brwi).  Jeśli zdecydujemy się na intensywne zabiegi kosmetyczne, bądź dermatologiczne, takie jak peelingi chemiczne, dermabrazję, czy wszelkiego rodzaju ostrzykiwania- poinformujmy o tym kosmetologa, bądź dermatologa. Zapewne przeprowadzą zabiegi z większą dbałością o makijaż permanentny.

Czy makijaż permanentny schodzi całkowicie ?

Tak. Powinien i dobrze przeprowadzony po upływie kilkunastu miesięcy zacznie zanikać, aż do całkowitego wyblednięcia. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, związane z indywidualnymi cechami organizmu. Nie zawsze kosmetyczka jest w stanie przewidzieć, jak zareaguje skóra w kontakcie z pigmentem. Może dojść do niespodziewanego odbarwiania, wybijania innych kolorów, bądź nierównomiernego schodzenia makijażu. W pozbyciu się „pozostałości makijażu” odpowiednie będzie wprowadzenie systematycznie wykonywanych peelingów enzymatycznych oraz drobnoziarnistych. Cykliczne pozbywanie się martwego naskórka spowoduje szybsze wyrównanie kolorytu skóry.

Makijaż permanentny - dla kogo ?

Dla osób chcących zaoszczędzić czas, przeznaczany na codzienny makijaż, ale także dla posiadaczy rzadkich oraz słabych brwi, niesymetrycznych ust, czy małych oczu. Dzięki permanentnemu makijażowi można optycznie powiększyć usta, pogłębić spojrzenie dzięki „zagęszczeniu rzęs”, a także nadać pięknego wyrazu twarzy, udoskonalając łuk brwiowy.

Dlaczego makijaż permanentny się nie przyjął ?

Może zdarzyć się również sytuacja odwrotna, w której makijaż mimo prawidłowego wykonania, nie pozostanie na naszej skórze zbyt długo lub całkowicie się nie przyjmie. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli mowa o pierwszej wizycie- uspokajamy. Całkiem „normalne” jest to, że po pierwszej wizycie nasz makijaż nie wygląda zadowalająco. Właściwie normą jest umawianie się na korektę- dopiero po niej powinnyśmy oceniać efekt końcowy pracy linergistki.

Co, jeśli po korekcie nasza skóra również odrzuci pigment? Może na to wpływać kilka rzeczy:

-młody wiek- rzadko poruszane zagadnienie wśród klientek. Młody organizm szybko metabolizuje pigment, co znacząco utrudnia zachowanie wymarzonego efektu,

- tłusta, gruba, porowata cera- to typ urody, która ma problem z przyjęciem nawet koloryzacji henną,

- częste stosowanie peelingów chemicznych oraz mechanicznych, kosmetyków z kwasami, retinoidami oraz witaminą C,

- przyjmowanie niektórych leków,

- czynne zaburzenia hormonalne, mające wpływ na pigmentację skóry.

Makijaż permanentny - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego należy podzielić na trzy grupy: bezwzględne- niezmienne, względne- do ustalenia z lekarzem oraz czasowe- zmienne.

Bezwzględne:

- choroby nowotworowe,

- alergie na pigmenty,

- uczulenie na nikiel, kobalt oraz inne metale ciężkie,

- epilepsja.

Względne:

Zażywanie leków: uspokajających, antydepresyjnych, psychotropowych, sterydowych, przeciwzakrzepowych. Dodatkowo cukrzyca- zabieg można wykonać po jej wyrównaniu.

Czasowe:

- choroby skórne: wirusowe, bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze,

- stany zapalne, infekcje,

- przerwanie ciągłości naskórka w miejscu przeprowadzenia zabiegu,

- otwarte rany, zadrapania, siniaki,

- ciąża oraz okres karmienia piersią,

- poparzenia słoneczne,

- menstruacja.

Makijaż permanentny – próba uczuleniowa

Przez każdym wprowadzeniem barwnika w skórę, czy to mowa o trwałym tatuażu, czy makijażu permanentnym- zawsze należy bezwzględnie wykonać próbę uczuleniową. Wiele firm oferuje testy w formie pasków przykładanych do skóry ( głównie na plecy). Posiadają one najczęściej uczulające pigmenty, takie jak: dwuchromian potasu, chlorek kobaltu, czy parafenylenodiamina.

Ostatni jest nazywany „sztuczną henna”- to silnie uczulający składnik, często zawarty w ciemnych hennach oraz farbach do włosów. Warto zastąpić go występującymi naturalnie barwnikami.

Więcej o naturalnych kolorach henny: https://www.orlykosmetyki.pl/articles/17/naturalna-henna-do-brwi

Objawy uczulenia na makijaż permanentny

Reakcja alergiczna na makijaż permanentny jest podobna do tej, pojawiającej się w przypadku użycia niewłaściwych dla naszego organizmu kosmetyków. Mowa o pęcherzykach, swędzeniu, obrzękach, bólu, pieczeniu oraz pękających rankach.

Usuwanie makijażu permanentnego

Źle wykonany makijaż permanentny potrafi rozczarować nawet największego fana nowinek kosmetycznych. Niezależnie od tego, czy jest on wykonany niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, czy po zabiegu pojawiła się reakcja uczuleniowa- w każdym przypadku możliwe jest usunięcie makijażu permanentnego. Jeszcze do niedawna używano do tego mocnych, często chemicznych peelingów oraz dermabrazji. Czynności te miały za zadanie silne złuszczenie naskórka oraz ingerencję w pigment. Są to jednak metody długotrwałe, bolesne i czasem… niebezpieczne. Na szczęście z pomocą przychodzi nam laserowe usuwanie makijazu permanentnego. Działa dzięki rozgrzaniu barwnika oraz rozbiciu komórki, w której się znajduje.  Zadowalający efekt otrzymamy po kilku zabiegach. Ich konkretna liczba zostaje określona w oparciu o użyty pigment, miejsce zabiegu, odcień skóry, głębokość oraz wielkość makijażu. Naturalną reakcją jest łuszczenie się skóry do kilku- kilkunastu dni po ostatnim usuwaniu. Skóra zostaje w pełni zagojona po około 3 tygodniach. W czasie kuracji nie wolno korzystać z opalania, także w solarium, sauny oraz basenu.

Cena usuwania makijażu permanentnego niestety często przewyższa cenę samego makijażu. Przykładowo, seria 4 zabiegów na usta to koszt około 2500- 3000 złotych, na brwi: 2000- 2500 złotych.

Makijaż permanentny cena

Koszt makijażu permanentnego jest ciężki w jednoznacznym określeniu. Wszystko zależy od partii ciała, metody wykonania makijażu permanentnego, użytych sprzętów, pigmentów, znieczulenia oraz ewentualnych dopigmentowań po 6/12/18 miesiącach.

Przykładowo, cena makijażu permanentnego ust będzie wynosić od 600 złotych za zwykłą metodę, po 1000 złotych za metody 3D lub autorskie.  Wraz z dopigmentowaniem po 12 miesiącach, ceny analogicznie będą wynosić około 1000 oraz 1600 złotych.

Cena makijażu permanentnego brwi to około 800- 1000 złotych z jedną korektą w cenie. Cena z dopigmentowaniem po roku, to już około 1300 złotych.

Warto pamiętać, że wiele miejsc oferuję pakiety, dzięki którym skorzystamy z niższej ceny, przy przykładowym połączeniu makijażu permanentnego brwi oraz powiek.  

Zobacz również