Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny?- podpowiadamy, co wybrać.
Nadchodząca jesień to wprost idealny moment na zadbanie o naszą skórę. Jednakże zanim zdecydujemy się na to, jaki sposób pielęgnacji wybrać, warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy oraz jakie mamy wskazania do zabiegu. Najczęstszym wyborem klientów jest mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny. Czym tak właściwie są te zabiegi? Na który z nich powinieneś się zdecydować? Czy jednorazowa wizyta u kosmetyczki poprawi jakość Twojej skóry? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.
Co to mikrodermabrazja?
To nic innego, jak dogłębne złuszczenie martwego naskórka. W profesjonalnych salonach urody, możemy się spotkać z trzema rodzajami mikrodermabrazji:
- Diamentowa- należy do najpopularniejszych oraz najłatwiej dostępnych. Jej wyjątkowość polega na głowicach zakończonych mikrodiamentami, które ścierają martwy naskórek. Zabieg jest bezpieczny, klient może odczuwać lekkie rozgrzanie skóry. W głównej mierze zabieg ten dedykowany jest do skóry problematycznej, ze skłonnością do zanieczyszczeń.
- Korundowa- mniej znana, ale równie skuteczna. Wykorzystuje mikronizowane kryształy tlenku glinu. Jest delikatniejsza od mikrodermabrazji diamentowej. Dedykowana do zanieczyszczonej, aczkolwiek delikatniejszej skóry.
- Tlenowa ( inaczej oxybrazja)- najnowsza metoda mikrodermabrazji. Wykorzystuje właściwości tlenu oraz soi fizjologicznej, co czyni ją najdelikatniejszą formą mikrodermabrazji. Dedykowana to skóry delikatnej, cienkiej, suchej.
Mimo wyżej wymienionych dedykacji, możesz wybrać się do specjalisty na dowolną mikrodermabrazję. Pamiętaj, że odpowiedni fachowiec dobierze zabieg do Twoich potrzeb. Mikrodermabrazję wykonuję się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bez ograniczenia wiekowego. Nie jest to także zabieg zarezerwowany jedynie dla skóry twarzy. Może być on wykonany na całym ciele. Poza złuszczeniem naskórka, ma on również pozytywne działanie na ujędrnienie, pobudzenie oraz regenerację. Coraz częściej wykonuje się mikrodermabrazję na plecy oraz ramiona, w celu złagodzenia oraz zahamowania zmian potrądzikowych, a także szyi i dekoltu w celu utrzymania stanu skóry w odpowiednim napięciu. Warto pamiętać, że każda profesjonalna ingerencja w polepszenie stanu skóry ma dla niej zbawienny wpływ.
Mikrodermabrazja krok po kroku.
Po konsultacji oraz analizie skóry, kosmetolog dobiera odpowiedni zestaw kosmetyków oraz sprzętów do przeprowadzenia zabiegu. Rozpoczyna od dokładnego oczyszczenia oraz tonizowania skóry. Po tych krokach może rozpocząć procedurę ścierania martwego naskórka. W tym celu włącza sprzęt i za pomocą kolejno wężyka, dyszy oraz odpowiedniej głowicy (wszystkie trzy opcję mikrodermabrazję mają podobną aparaturę), rozpoczyna zabieg. Trwa on w zależności od stopnia nasilenia problemu, liczby zabiegów, czy miejsca na ciele, od ok. 5- 25minut. Sposób przeprowadzenia zabiegu jest na tyle bezpieczny, że klient nie odczuwa większego dyskomfortu. Dochodzi jednak do głębszej, równomiernej ingerencji, przez co należy pamiętać o odpowiedniej regeneracji po zabiegu. Najczęściej wykonuje się mikrodermabrazję w połączeniu z maską algową. Ważne jest każdorazowe nałożenie kremu po mikrodermabrazji.
Jak pielęgnować twarz po mikrodermabrazji?
Ważne jest silne nawilżenie oraz absolutnie konieczne ochranianie miejsca zabiegu przed promieniowaniem. Prawidłowo wykonana mikrodermabrazja nie prowadzi do żadnych powikłań. Makijaż po mikrodermabrazji nie jest zalecany do następnego dnia po zabiegu.
Jak często wykonywać mikrodermabrazję?
To jedno z najczęściej padających pytań w salonach urody. Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie. Wszystko zależy od stopnia problemu, obszaru zabiegowego oraz typu mikrodermabrazji. Jednakże warto pamiętać, że w zabiegach tego typu najważniejsza jest systematyczność. Owszem, efekty mikrodermabrazji po 1 zabiegu będą zadowalające, natomiast nie będą one tak spektakularne i trwałe, jak wykonana cała seria. Niemniej jednak przyjęło się, że najlepszym odstępem jest okres 10-14 dni i to właśnie według tej średniej najczęściej rozpisuje się serie zabiegowe.
Mikrodermabrazja- dla kogo?
Zabieg ten jest szczególnie dedykowany dla skóry:
- problematycznej, skłonnej do wyprysków;
- suchej, odwodnionej, pozbawionej blasku;
- wiotkiej, zmęczonej;
- posiadającej zmarszczki mimiczne;
- potrądzikowej, z bliznami.
Niektórzy kosmetolodzy decydują się na połączenie zabiegu z innymi, dostępnymi w gabinetach, tj. najczęściej z oczyszczaniem manualnym, bądź peelingiem kwasowym, potocznie nazywanym kwasami.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji?
Absolutnie wykluczające są:
- choroby skóry, grzybica, otwarte rany, trądzik różowaty;
- aktywne zakażenia bakteryjne, w tym opryszczka, czy brodawki;
- skłonność do postawania bliznowców;
- terapia przeciwtrądzikowa, retinoidowa;
- przeziębienie, gorączka;
- nowotwory.
Na zabieg mikrodermabrazji diamentowej, nie powinny decydować się osoby ze skórą naczyniową oraz bardzo cienką. Zbyt wysoka siła złuszczania może prowadzić do pękania naczyń krwionośnych.
Peeling kawitacyjny- co to?
Jak sama nazwa wskazuję, jest to zabieg złuszczający. Wykorzystuję zjawisko fizyczne, które polega na gwałtownej zmianie cieczy w gaz, pod wpływem ciśnienia. Umożliwia to rozbicie zanieczyszczeń oraz martwego naskórka, co prowadzi do oczyszczenia powierzchni zabiegowej. Do przeprowadzenia kawitacji wykorzystuje się ultradźwięki. Profesjonalny peeling kawitacyjny może być wykorzystany na każdym obszarze ciała, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bardzo często wykorzystuje się go jako składową całego zabiegu. Najczęściej jest wykorzystywany przed docelowym nawilżeniem, bądź odnowieniem skóry.
Peeling kawitacyjny- krok po kroku.
Żeby doszło do zjawiska kawitacji, skóry musi być systematycznie nawilżania. Kosmetolog po jej dokładnym oczyszczeniu oraz przygotowaniu, na bieżąco nanosi na nią wodę. Dopiero ona w zetknięciu z ultradźwiękami wytwarza mikropęcherzyki, które ulegają rozpadowi. Można więc spotkać się także z określeniem peelingu ultradźwiękowego. Często wykonuję się peeling kawitacyjny z maską algową.
Ile trwa peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny- czas trwania zabiegu waha się od 10-30minut. Wszystko zależy od tego, jaki obszar poddajemy zabiegowi. Jest on całkowicie bezbolesny, klient może odczuwać jedynie delikatnie wibracje, porównywalne do sonicznych szczoteczek. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona. Ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja, nawilżenie oraz ochrona przed promieniowaniem.
Jak często robić peeling kawitacyjny?
Podobnie jak w przypadku mikrodermabrazji, tak i po kawitacji efekty są natychmiastowe, jednakże dla ich utrzymania, warto wykonać całą serię. W zależności od stopnia problemu, jak i zależności, czy zabieg wykonany jest w pojedynkę, czy też jako składniowa całego Spa, powinno się go wykonywać w odstępie 7-14dni.
Peeling kawitacyjny- dla kogo?
Dla skóry problematycznej, wymagającej bezinwazyjnego oczyszczenia. Ze względu na swoją delikatność, dedykowany jest nawet dla wrażliwej i cienkiej skóry (także naczynkowej!). Dodatkowo, upora się z:
- trądzikiem;
- tłustą skórą z dużą ilością wydzielanego sebum;
- drobnymi zmarszczkami;
- przebarwieniami;
Jednoczesny mikromasaż skóry pobudza przepływ limfy, co zapobiega opuchliznom.
Jakie są przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego?
Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków mogą być zaskakujące, dlatego przed wybraniem się do gabinetu warto na nie spojrzeć:
- osteoporoza
- padaczka;
- metalowe implanty;
- rozrusznik serca;
- niewydolność krążenia;
- ciąża;
- nowotwór.
Peeling kawitacyjny- aparat ortodontyczny?
Ważną adnotacją jest fakt, iż aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu peelingu kawitacyjnego.
Co wybrać?
Zarówno mikrodermabrazja, jak i peeling kawitacyjny mają swoich fanów. Niemniej jednak, przed wybraniem się do specjalisty, warto zwrócić uwagę, który z nich jest wskazany dla naszej skóry. Mikrodermabrazja zdecydowanie bardziej odnajdzie się w przypadku skóry grubej, zanieczyszczonej, potrądzikowej, czy skłonnej do wyprysków. Jednakże, w przeciwieństwie do peelingu kawitacyjnego, nie może być ona stosowana u osób ze skórą naczyniową. Z popękanymi naczynkami zdecydowanie powinniśmy udać się na peeling kawitacyjny, najlepiej połączony z leczeniem witaminą C. W obu przypadkach należy pamiętać o przeciwwskazaniach, których zawsze należy przestrzegać. Oba zabiegi są na tyle popularne, że znajdziemy je w większości salonów kosmetycznych. Co ciekawe, mikrodermabrazja z peelingiem kawitacyjnym może stanowić wspólny zabieg.
Ile kosztuje mikrodermabrazja, a peeling kawitacyjny?
Cena mikrodermabrazji waha się od 60, do nawet 200złotych. „Kawitacja” to wydatek rzędu 40-120złotych. Ceny mogą się różnić w zależności od miast, stanowisk specjalistów oraz prestiżu miejsca wykonania